2021 NPC Minnesota State Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Nick Madsen
Heavyweight
1. Nick Madsen

Light Heavyweight
1. Eric Johnson

Middleweight
1. Benjamin Berry

Lightweight
1. Matt Demma
2. Jimmy Sirek

Masters Over 35
1. Eric Johnson
2. Benjamin Berry
3. Jimmy Sirek

Masters Over 40
1. Eric Johnson
2. Jimmy Sirek

Masters Over 50
1. Eric Johnson
2. Timothy D Schroeder
3. Matt Demma
4. Jimmy Sirek

Masters Over 60
1. Timothy D Schroeder
2. Sydney Outten

FIGURE

Overall Winner
Erica Lynne
Class A
1. Erica Lynne
2. Mary Burgmaier
3. Jess Brammer
4. Andrea D'onore

Class B
1. Tracy DuRose

Novice
1. Mary Burgmaier

True Novice
1. Mary Burgmaier
2. Darcie Mcculloch

Masters Over 35
1. Jess Brammer
2. Tracy DuRose

Masters Over 40
1. Erica Lynne
2. Mary Burgmaier
3. Darcie Mcculloch
4. Tracy DuRose

Masters Over 60
1. Andrea D'onore

BIKINI

Overall Winner
Dani Patterson
Class A
1. Samantha Mcnamara
2. Tia Paffel
3. Amanda Berreau
4. Jessica Serrano
5. Anna Hawkins

Class B
1. Dani Patterson
2. Jamie Anderson
3. Claudette Kessler
4. Pamela Berry

Class C
1. Amber Banks
2. Kayla Gerads
3. Lynn Shannon-Gall
4. Svetlana Zelenyuk
5. Kendra Books
6. Jamy Teasley
7. Charmaine Love
8. Jessica Vaughan

Novice Class A
1. Samantha Mcnamara

Novice Class B
1. Jamie Anderson
2. Claudette Kessler
3. Amber Banks
4. Kayla Gerads
5. Lynn Shannon-Gall
6. Svetlana Zelenyuk
7. Jacqueline Grinnell

Novice Lightweight
1. Benjamin Berry

True Novice
1. Jamie Anderson
2. Claudette Kessler
3. Svetlana Zelenyuk
4. Lynn Shannon-Gall
5. Kendra Books
6. Jamy Teasley
7. Pamela Berry
8. Anna Hawkins
9. Cristy Slinger
10. Jessica Vaughan

Masters Over 35
1. Amber Banks
2. Kayla Gerads
3. Charmaine Love
4. Jessica Vaughan

Masters Over 40
1. Tia Paffel
2. Svetlana Zelenyuk
3. Lynn Shannon-Gall
4. Pamela Berry
5. Jacqueline Grinnell

Masters Over 50
1. Lynn Shannon-Gall

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Conrad Anderson
Class A
1. Ahmed Roushdy

Class B
1. Conrad Anderson
2. Ibrahim Kalejaiye
3. Nick Madsen
4. Kyle Evans
5. Ahmad Darwich
6. Alexander Hernandez

Novice Class B
1. Ibrahim Kalejaiye
2. Kyle Evans
3. Neil Osborn

True Novice
1. Randall Hershberger
2. Neil Osborn

Masters Over 40
1. Randall Hershberger
2. Neil Osborn

Masters Over 50
1. John Martin
2. Bryan Gloppen

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Wade Jeffrey
Class A
1. Wade Jeffrey
2. Brandon Downs
3. Conrad Anderson
4. Evan Waskom

Class B
1. Philip Johnson
2. Corey Coutier
3. Frederick Reinoehl

Teen
1. Hunter Schellhas

True Novice
1. Evan Waskom
2. Jamal Dyar
3. Philip Johnson
4. Jason Piche

Masters Over 35
1. Brandon Downs
2. Corey Coutier
3. Jason Piche

Masters Over 40
1. Jason Piche

Masters Over 50
1. John Martin
2. Frederick Reinoehl

FITNESS



1. Isabella Froehling

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Andrea D'onore

Masters Over 50
1. Andrea D'onore

WELLNESS

Overall Winner
Keana Burr
Class A
1. Sarah Atilano
2. Kayla Beehler

Class B
1. Keana Burr
2. Amanda Peterson
3. Raven Blakely
4. Emma Van Sickle
5. Secora Miller

Novice
1. Amanda Peterson
2. Emma Van Sickle
3. Kayla Beehler
4. Secora Miller

True Novice
1. Keana Burr
2. Raven Blakely
3. Anna Hawkins
4. Dr Mel Krug
5. Kayla Beehler
6. Secora Miller