2021 NPC Northcoast Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Allen Horton
Super Heavyweight
1. John Rebich
2. Matthew Dawson
3. Bill Vissi
4. TODD REIDER

Heavyweight
1. Pete Lekaj
2. Christopher Massingill
3. Stephen Anderson
4. Mark Heffernan

Light Heavyweight
1. Ryan Coblentz
2. Nick Montaquila
3. Jason Traggiai

Middleweight
1. Allen Horton
2. Benjamin Stinard
3. John-Paul Terranova
4. Nicholas Grindle
5. Gary Collins
6. Jimmy Everett
7. Paul Henning
8. Eric Grinnell

Welterweight
1. Allen Dye
2. Gary Orr
3. Anthony Damico
4. Jonathan Coker
5. Jason Jarrett
6. Cameron Hickey

Lightweight
1. Nicholas Stevens

Novice
1. Christopher Massingill
2. Nick Montaquila
3. Stephen Anderson
4. Gary Collins
5. Jason Jarrett
6. Cameron Hickey
7. Vittorio Petrillo
8. Paul Henning
9. Eric Grinnell

Bantamweight
1. Chanta Yun
2. Zachery LaRussa

Masters Over 40
1. Pete Lekaj
2. Alonzo Brown
3. Bill Vissi
4. Nicholas Stevens
5. Andy Cozy
6. Jimmy Everett
7. Gary Collins
8. Jason Jarrett

Masters Over 50
1. Allen Dye
2. Andy Cozy
3. Jimmy Everett
4. TODD REIDER
5. Jonathan Coker
6. Jason Traggiai
7. Gary Smith

FIGURE

Overall Winner
Megan Davidson
Class A
1. Hanna Heinl
2. Kayla Pijor
3. Darla Clark
4. Lacey Jones
5. Megan Christian

Class B
1. Taylor Amato
2. Cindy Thomas

Class C
1. Megan Davidson

Class D
1. Savannah Dewey
2. Ginger Heuker
3. Jen Aylward
4. Brittany Newman

Novice
1. Megan Davidson
2. Savannah Dewey
3. Taylor Amato
4. Jen Aylward
5. Megan Christian

Masters Over 35
1. Ginger Heuker
2. Jen Aylward
3. Cindy Thomas
4. Darla Clark

BIKINI

Overall Winner
Anna Heritage
Class A
1. Rachel Pinti
2. Emily Arauz
3. Randi Bechtel
4. Elina Fox
5. Kat Shurden
6. Kristin Kauffman
7. Molly Wyss

Class B
1. Miriam Reyes
2. Ashley Cole
3. Erica Wasilewski
4. Caroline Jones
5. Hanna Damico
6. Ashley Thornton
7. Erica Harper
8. Wendy Yinger
9. Tiffanie Mrakovich
10. Sydney Webb

Class C
1. Tatiana King
2. Jessica Rist
3. Amy O'bran
4. Kayla Decaminada
5. Stephanie Foxx
6. Lisa Mckinney
7. Mary Talbott
8. Tessa Everett
9. Amy Campagne

Class D
1. Anna Heritage
2. Krys Nadock
3. Alexandria Ganley
4. Savannah Dewey
5. Noelle Schad
6. Leyah Nelson
7. Alexis Harvey
8. Brielle Warnock
9. Emily Arnold
10. Madison Jenkins
11. Molly McGhee
12. Heather Mott
13. Amanda Harshman
14. Stephanie Johnson
15. Christina Solinski

Collegiate
1. Alexandria Ganley
2. Brielle Warnock
3. Sydney Webb

Novice Class A
1. Rachel Pinti
2. Caroline Jones
3. Erica Wasilewski
4. Erica Harper
5. Ashley Cole
6. Emily Arauz
7. Ashley Thornton
8. Elina Fox
9. Hanna Damico
10. Molly Wyss
11. Randi Bechtel
12. Sydney Webb
13. Wendy Yinger
14. Mary Talbott
15. Kristin Kauffman

Novice Class B
1. Tatiana King
2. Tessa Everett

Novice Class C
1. Anna Heritage
2. Savannah Dewey
3. Alexandria Ganley
4. Brielle Warnock
5. Amanda Harshman
6. Leyah Nelson
7. Alexis Harvey
8. Heather Mott
9. Stephanie Johnson

Masters Over 35
1. Krys Nadock
2. Caroline Jones
3. Noelle Schad
4. Alexis Harvey
5. Corinne Metzger
6. Stephanie Foxx
7. Tiffanie Mrakovich
8. Kristin Kauffman
9. Lisa Mckinney
10. Wendy Yinger
11. Christina Solinski
12. Amy Campagne
13. Tessa Everett
14. Stephanie Johnson
15. Caroline Pinney

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Andrae Alexander
Class A
1. Felipe Medina
2. Jason Jarrett

Class B
1. Andrae Alexander
2. Andrew Simon
3. Nick Butler
4. Fred Kinsey
5. Anthony Looby
6. David Mast

Class C
1. Emmanuel Boamah
2. Lenny Patterson Jr.
3. Renzo Distefano
4. Anthony Damico
5. Doug Boals
6. Thomas Madeline
7. Dennis Vlasty
8. Tysen Hunt
9. Kevin Chambers
10. Mike Mysliwiec
11. Tony Jones
12. Tyler McAfee
13. Zachery Melvin
14. Nick Phillips
15. Davante McKinney
16. Parry Little

Class D
1. Ray Holmes
2. Edward Bryan
3. Frank Moses
4. John Lamneck
5. Aiman Al Abri
6. Coty Kyuzyk
7. Kevin Gillum
8. John Kiss
9. Nate Brown
10. Harry Reu
11. Zachery Liberty
12. Jeremy Powers

Novice
1. Emmanuel Boamah
2. Edward Bryan
3. Andrew Simon
4. Nick Butler
5. Doug Boals
6. Felipe Medina
7. Jason Jarrett
8. Tysen Hunt
9. Mike Mysliwiec
10. Thomas Madeline
11. Rob Nikodem
12. John Kiss
13. Coty Kyuzyk
14. Anthony Looby
15. Jeremy Powers
16. Harry Reu
16. James Schade
16. Jeffrey Sabol
16. Kyle Crowe
16. Nick Phillips
16. Nick Dottore
16. TJ Vargo
16. Tyler McAfee

Masters Over 35
1. Andra Alexander
2. Edward Bryan
3. Jason Jarrett
4. Dennis Vlasty
5. Brian Esdinsky
6. Kevin Chambers
7. Thomas Madeline
8. Kevin Gillum
9. Fred Kinsey
10. Tony Jones
11. Rob Nikodem
12. James Schade

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Allen Horton
Class A
1. Allen Horton
2. Benjamin Stinard
3. Nicholas Stevens
4. Zachary Larussa
5. Nicholas Grindle
6. Nicholas Panico
7. Jason Jarrett

Class B
1. John-Paul Terranova
2. Daniel Zagaria
3. Nick Montaquila
4. Rhett Short
5. David Huff
6. Andy Cozy
7. Anthony Damico
8. Jason Traggiai
9. Zachery Melvin

Class C
1. Christopher Massingill
2. John Lamneck
3. Antonio Petrosky
4. Mark Heffernan
5. Michael Burrier
6. Jeremy Powers
7. Ron Pavlovic

Collegiate
1. Emmanuel Boamah
2. Felipe Medina
3. Spencer Schrubb

Novice
1. Christopher Massingill
2. Nick Montaquila
3. Rhett Short
4. John Lamneck
5. Andy Cozy
6. Zachary Larussa
7. Jason Jarrett
8. Michael Burrier
9. Nicholas Panico
10. Anthony Looby
11. Ron Pavlovic

Masters Over 35
1. Alonzo Brown
2. Nicholas Stevens
3. Andy Cozy
4. Jonathan Coker
5. Jimmy Everett
6. Jason Jarrett
7. Michael Burrier
8. Ron Pavlovic

WOMEN'S PHYSIQUE

Class A
1. Melissa Zingale
2. Hanna Heinl
3. Andrea Collins
4. Theresa Cebula
5. Cindy Thomas
6. Kayla Pijor
7. Kristin Jagger
8. Dana Vince
9. Andrea Till

Masters Over 35
1. Melissa Zingale
2. Theresa Cebula
3. Cindy Thomas
4. Kristin Jagger
5. Dana Vince
6. Andrea Till

WELLNESS

Overall Winner
Saybreeona Dawson
Class A
1. Saybreeona Dawson
2. Brittnany Jenkins
3. Taylor Amato
4. Tanya McDonald
5. Dana Raponi

Class B
1. Amy O'bran
2. Lynda Evans
3. Corine Metzger

Class C
1. Kara Mitchell

Novice Class A
1. Saybreeona Dawson
2. Taylor Amato
3. Dana Raponi

Novice Class B
1. Amy O'bran
2. Kara Mitchell
3. Alexandria Ganley
4. Corine Metzger
5. Lynda Evans