2021 NPC Southwest USA Championships

NPC

MEN'S BODYBUILDING

Overall Winner
Prince Bada Lekan
Super Heavyweight
1. Fredrick Okoye

Heavyweight
1. Albert Ramsey

Light Heavyweight
1. Prince Bada Lekan
2. Melvin Resto
3. Sam Vaughan
4. Abdullah Saleem
5. Jordan Downing
6. Michael Nater Perez
7. Lamer Nealy
8. Kevin Ware
9. Shane Keele
10. Thomas Hotaling
11. William Landry
12. Anthony Mcneill

Middleweight
1. James Mackie
2. Arash Abasahl
3. Jorge Ramos
4. Colt Cameron
5. Andrew Hernandez
6. Michael Weckherlin

Novice Heavyweight
1. Prince Bada Lekan
2. Abdullah Saleem
3. Michael Nater Perez
4. Thomas Hotaling
5. Anthony Mcneill
6. Jaime Rosero
7. Miguel Angel Zamudio

Novice Lightweight
1. Felix Torres

Novice Middleweight
1. James Mackie
2. Colt Cameron
3. Shane Keele
4. Andrew Hernandez

Teen
1. Grant Eaton

True Novice
1. Felix Torres
2. Abdullah Saleem
3. Jorge Ramos
4. Will Sperry
5. Anthony Mcneill
6. Jaime Rosero
7. Nick Lucas
8. Douglas Farquhar

Bantamweight
1. Felix Torres

Masters Over 35
1. Jordan Downing
2. Albert Ramsey
3. Shane Keele
4. Arash Abasahl
5. Thomas Hotaling
6. Will Sperry
7. Anthony Mcneill
8. Miguel Angel Zamudio

Masters Over 45
1. Michael Weckherlin

Masters Over 60
1. Mike Davis
2. Nick D'Alessandro
3. Jared Briscoe
4. Douglas Farquhar

FIGURE

Overall Winner
Terri Whitmire
Class A
1. Terri Whitmire
2. Adriana Galarza
3. Gema Pineda

Class B
1. Jocelyn White
2. Legacie Dominguez
3. Portia Daniels
4. Jessica Loggie
5. Marwah Hussein

Class C
1. Blair Downing
2. Cordelia Braxton
3. Debbie Lain

Class D
1. Lena Pollich
2. Jamie Troxel

Novice Class A
1. Legacie Dominguez
2. Portia Daniels
3. Marwah Hussein

Novice Class B
1. Cordelia Braxton
2. Kristen Fields

Novice Class C
1. Lena Pollich
2. Lisa Williams

True Novice
1. Legacie Dominguez
2. Lena Pollich
3. Jessica Loggie
4. Caylan Sproles
5. Kristen Fields
6. Penny Falls
7. Lisa Williams
8. Irene G Arista

Masters Over 35
1. Terri Whitmire
2. Blair Downing
3. Adriana Galarza
4. Cordelia Braxton

Masters Over 40
1. Jocelyn White
2. Cordelia Braxton
3. Debbie Lain
4. Jamie Troxel
5. Irene G Arista

Masters Over 45
1. Cordelia Braxton
2. Gema Pineda
3. Debbie Lain
4. Portia Daniels

Masters Over 50
1. Debbie Lain

Masters Over 55
1. Penny Falls

BIKINI

Overall Winner
Iris Rendon
Class A
1. Jessica Mckin
2. Vanessa Gomez
3. Becca Lopez
4. Giselle Ikwueme
5. Leslie Amador

Class B
1. Iris Rendon
2. Reyna Zuniga
3. Elizabeth Ross
4. Ashley Nagy
5. Denitsa Stapleton
6. Viridiana Rivas

Class C
1. Tiffany Sissom
2. Renette Flippo

Class D
1. Imani Rawson
2. Nadia Popova
3. Sarah Gipson-Griffith
4. Sarah Eiswerth
5. Brittney Martinez
6. Janna Avila
7. Janeytza Butler

Class E
1. Lynn Andrews
2. Meggan Hopper
3. Kristi Trupiano
4. Rachael Rose
5. Bailey Hicks

Class F
1. Khendal Capers
2. Shoni Florian
3. Jamie Ringo
4. Inge Ravn

Novice Class A
1. Reyna Zuniga
2. Jessica Mckin
3. Denitsa Stapleton
4. Vanessa Gomez
5. Becca Lopez
6. Kelsey Pflieger
7. Jessica Carlisle
8. Giselle Ikwueme
9. Leslie Amador
10. Courtney Flores

Novice Class B
1. Brittney Martinez
2. Bailey Hicks
3. Vanessa Vallejo

Novice Class C
1. Meggan Hopper
2. Kristi Trupiano
3. Sarah Broome
4. Shoni Florian
5. Inge Ravn

True Novice Class A
1. Denitsa Stapleton
2. Becca Lopez
3. Giselle Ikwueme
4. Jessica Carlisle
5. Kelsey Pflieger
6. Viridiana Rivas
7. Erin West
8. Courtney Flores

True Novice Class B
1. Imani Rawson
2. Sarah Eiswerth
3. Sarah Gipson-Griffith
4. Bailey Hicks
5. Shoni Florian
6. Rachael Rose
7. Melissa Basquez
8. Vanessa Vallejo
9. Inge Ravn

Masters Over 35
1. Nadia Popova
2. Kristi Trupiano
3. Sarah Gipson-Griffith
4. Renette Flippo
5. Jamie Ringo
6. Courtney Flores

Masters Over 40
1. Renette Flippo
2. Leah Mints
3. Erin West
4. Edith Morales

Masters Over 45
1. Lynn Andrews
2. Renette Flippo
3. Sarah Broome
4. Rachael Rose
5. Janna Avila
6. Leah Mints

Masters Over 50
1. Sarah Broome

MEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Jy'cen Loften
Class A
1. Jy'cen Loften
2. Jonathan Ojeda
3. Patrick Moreno
4. Andy Iraheta
5. Jose Rojas
6. Rashad Blaylock
7. Kevin Nolasco
8. Adrian Arriola
9. Angel Armando Simosa

Class B
1. Danial Khatamsaz
2. John Nguyen
3. Vien Pham
4. Lamont Bonner

Class C
1. Brandon Harris
2. Felix Torres Valdes
3. Dennis Mutizwa
4. Jeremy Hartman
5. Sonthana Dok
6. Ariel Castro

Class D
1. Aiden Brummett
2. Michael Free
3. Gabriel Martinez

Class E
1. Arnaurd Habumugisha
2. Ronald Harrison
3. Anthony Washington

Class F
1. Elliott Nelson
2. Chris Miranda
3. Anthony James
4. DeCarlos Hill
5. Rocky Trejo
6. Prentice Salter

Novice Class A
1. Jose Rojas
2. Andy Iraheta
3. Luis Aguilar
4. Kevin Nolasco
5. Travis Murray

Novice Class B
1. Danial Khatamsaz
2. Brandon Harris
3. Aiden Brummett
4. Vien Pham
5. Ariel Castro

Novice Class C
1. Anthony James
2. Michael Free
3. Anthony Washington

True Novice
1. Elliott Nelson
2. Danial Khatamsaz
3. Anthony James
4. Jonathan Ojeda
5. Ronald Harrison
6. Patrick Moreno
7. Russell Taylor
8. Alfred Dixon
9. Jonathan Earl
10. Gabriel Martinez
11. Justin Croft
12. Jacob Burnett
13. Rashad Blaylock
14. Travis Murray
15. Cameron Badeaux
16. Maurice Williams

Masters Over 35
1. Sonthana Dok
2. Alfred Dixon
3. Michael Free
4. Dwalyn Bryant
5. Anthony Washington

Masters Over 40
1. Daniel Beverly
2. Steve Broom
3. Michael Free
4. Anthony Washington
5. Jacob Burnett

Masters Over 45
1. Steve Broom
2. Michael Free
3. Lamont Bonner
4. Eric Funston
5. Javier Gonzalez

Masters Over 50
1. Clarence Wilson
2. Russell Taylor
3. Eric Funston

Masters Over 55
1. Eric Funston
2. Douglas Farquhar

MEN'S CLASSIC PHYSIQUE

Overall Winner
Melvin Resto
Class A
1. Erick Claure-Orellana
2. Ruben Contreras
3. Jorge Ramos
4. Jy'cen Loften
5. Matthew Jacobs
6. Christopher Carrillo
7. Benjamin Loya-Renova
8. Mohammad Hossain

Class B
1. Melvin Resto
2. Sharif Stephenson
3. Jordan Downing
4. Abdullah Saleem
5. Sam Vaughan
6. Kevin Ware
7. Aiden Brummett
8. Richard Andrews
9. Josh Maki
10. Thomas Hotaling
11. Zach Walpert
12. Nicholas Glavin
13. Andrew Hernandez
14. Bobby Perry
15. Jose Centeno

Class C
1. Josh Austin
2. Arnaurd Habumugisha
3. Gauge Rud

Class D
1. Antonio Torres Centeno
2. Giovanni Bodiel
3. Isaac Kelley
4. Michael Parent
5. Lance James
6. DeCarlos Hill

Novice Class A
1. Ruben Contreras
2. Mohammad Hossain
3. Charles Paulette Jr
4. Jacob Burnett

Novice Class B
1. Thomas Hotaling
2. Nicholas Glavin
3. Bobby Perry
4. Christopher Carrillo
5. Andrew Hernandez
6. Jose Centeno

Novice Class C
1. Josh Austin
2. Arnaurd Habumugisha
3. Gauge Rud

Teen
1. Charles Paulette Jr

True Novice
1. Isaac Kelley
2. Ruben Contreras
3. Zach Walpert
4. Will Sperry
5. Mohammad Hossain
6. Alfred Dixon
7. Charles Paulette Jr
8. Jozaier Duglas Iii
9. Tate Coomer
10. Jacob Burnett

Masters Over 35
1. Antonio Torres Centeno
2. Jordan Downing
3. Isaac Kelley
4. Ruben Contreras
5. Michael Parent
6. Josh Maki
7. Alfred Dixon
8. Thomas Hotaling
9. Nicholas Glavin

Masters Over 40
1. Shane McKinney
2. Will Sperry
3. Benjamin Loya-Renova
4. Jacob Burnett
5. Abel Mora

Masters Over 45
1. Richard Andrews
2. Benjamin Loya-Renova
3. Abel Mora

Masters Over 50
1. Bobby Perry
2. Clarence Wilson

Masters OVer 55
1. Terence Wilder

WOMEN'S BODYBUILDING



1. Alyssa Benford
2. Blair Downing
3. Jessica Bates Carruth
4. Jamie Trevino
5. Toni Hightower

Masters Over 35
1. Blair Downing
2. Jessica Bates Carruth
3. Jamie Trevino
4. Toni Hightower

WOMEN'S PHYSIQUE

Overall Winner
Alyssa Benford
Class A
1. Blair Downing
2. Jamie Trevino
3. Katelyn Johnson
4. Emily Cameron
5. Eryn Clayton

Class B
1. Alyssa Benford
2. Rosanna George

Novice
1. Jamie Trevino
2. Emily Cameron
3. Rosanna George
4. Crystal Fortenberry

True Novice
1. Eryn Clayton
2. Crystal Fortenberry

Masters Over 35
1. Blair Downing
2. Crystal Fortenberry

Masters Over 40
1. Neekole Dakara Lionel

Masters Over 45
1. Jessica Bates Carruth
2. Jamie Trevino
3. Neekole Dakara Lionel

Masters Over 55
1. Maria Amalia Herrera

WELLNESS

Overall Winner
Shannon Delehanty
Class A
1. Kayleigh Garcia
2. Cherub Hunter
3. Katelyn Johnson
4. Jennifer Montellano
5. Suleyma Rivera

Class B
1. Shannon Delehanty
2. Celeah Leblanc
3. Taylor Bayless
4. Jessica Loggie

Class C
1. Mackenzie Suggs
2. Janeytza Butler
3. Sherrie Davis

Class D
1. Courtney Broom
2. Danielle Miller
3. Janelle Wright

Novice Class A
1. Cherub Hunter
2. Katelyn Johnson
3. Hollie Etheredge

Novice Class B
1. Mackenzie Suggs
2. Sherrie Davis
3. Brittney Martinez

Novice Class C
1. Courtney Broom
2. Danielle Miller

True Novice
1. Celeah Leblanc
2. Desiree' Kelley
3. Caylan Sproles
4. Hollie Etheredge
5. Gracia Gasca
6. Lakita Slack
7. Danielle Miller
8. Lourdes Perez
9. Erin West
10. Jennifer Montellano
11. Elena Whitmore
12. Nicole Todd

Masters Over 35
1. Desiree' Kelley
2. Sherrie Davis

Masters Over 40
1. Sherrie Davis
2. Janelle Wright
3. Erin West

Masters Over 45
1. Hollie Etheredge
2. Lakita Slack

Masters Over 50
1. Evelin Ortega